73F-250-32-NL
DigiKey Part Number
19-73F-250-32-NL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73F-250-32-NL
Description
FULLY NYLON INSULATED INTERLOCK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Length - Overall
0.990" (25.15mm)
Manufacturer
3M
Termination
Crimp
Series
Wire Gauge
10-12 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Fully Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Color
Yellow
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.250" (6.35mm)