371-TAN-48MMX100M
DigiKey Part Number
3M159033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
371-TAN-48MMX100M
Description
TAPE BOX SEAL TAN 1.89"X109.3YD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Sealing Tape Rubber Adhesive Tan 1.89" (48.00mm) X 328' (100m) 109.3 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Manufacturer
3M
Width
1.89" (48.00mm)
Series
Length
328' (100m) 109.3 yds
Packaging
Bulk
Color
Tan
Part Status
Active
Usage
Packaging, Sealing, Shipping
Tape Type
Box Sealing
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Rubber
Shelf Life
18 Months
Backing, Carrier
Polypropylene Film
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 80°F (4°C ~ 26°C)
Thickness
0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0006" (0.6 mils, 0.015mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
All prices are in CAD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TAPE BOX SEAL BLUE 1.89"X109.3YD
In-Stock: 0
TAPE BOX SEAL CLR 1.89"X109.3YD
In-Stock: 0
TAPE BOX SEAL GRN 1.89"X109.3YD
TAPE BOX SEAL RED 1.89"X109.3YD
TAPE BOX SEAL WHT 1.89"X109.3YDS
Alternate Length
TAPE BOX SEAL TAN 1.89"X54.7YD