155220-5203-RB
DigiKey Part Number
155220-5203-RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155220-5203-RB
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
155220-5203-RB Models
Category
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Insulation Height
0.247" (6.28mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1.25A