LSE-110WF-0.5-5
DigiKey Part Number
1067-LSE-110WF-0.5-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSE-110WF-0.5-5
Description
TAPE DBL SIDED WHITE 1/2"X5YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive White 0.50" (12.70mm) 1/2" X 15' (4.6m) 5 yds
Category
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Manufacturer
3M (TC)
Length
15' (4.6m) 5 yds
Series
Color
White
Packaging
Bulk
Usage
Bonding
Part Status
Active
Temperature Range
50°F ~ 100°F (10°C ~ 38°C)
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
18 Months
Backing, Carrier
Polyethylene Film
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 77°F (16°C ~ 25°C)
Thickness
0.0433" (43.3 mils, 1.100mm)