4941CIR-0.75(5) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
3M (TC)
In Stock: 1
Datasheet
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 0.75" (19.05mm) 3/4" dia X
3M Custom Die Cuts | Digi-Key Daily
4941CIR-0.75(5)
DigiKey Part Number
1067-4941CIR-0.75(5)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4941CIR-0.75(5)
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 3/4" DIA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Width
0.75" (19.05mm) 3/4" dia
Manufacturer
3M (TC)
Color
Gray
Series
Usage
General Purpose
Packaging
Bulk
Temperature Range
200°F (93°C)
Part Status
Obsolete
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life
24 Months
Adhesive
Acrylic
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Backing, Carrier
Acrylic Foam
Base Product Number
Thickness
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)