425CIR-0.75(500)
DigiKey Part Number
1067-425CIR-0.75(500)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
425CIR-0.75(500)
Description
TAPE ALUM FOIL SILVER 3/4"X500YD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Aluminum Foil Tape Acrylic Adhesive Silver 0.75" (19.05mm) 3/4" X 1500' (457.2m) 500 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.75" (19.05mm) 3/4"
Series
Length
1500' (457.2m) 500 yds
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Usage
Heat Dissipation, Reflection
Tape Type
Aluminum Foil
Temperature Range
-65°F ~ 300°F (-54°C ~ 149°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Aluminum, Dead Soft
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0046" (4.6 mils, 0.117mm)
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness - Adhesive
0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)