1530LSQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-1530LSQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1530LSQ-12(6)
Description
TAPE MEDICAL WHITE 12"X12"
Customer Reference
Detailed Description
Medical Tape Pressure Sensitive Adhesive (PSA) Adhesive White 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Width
12.00" (304.80mm)
Manufacturer
3M (TC)
Length
12.00" (304.80mm)
Series
Color
White
Packaging
Bulk
Usage
Medical/Surgical
Part Status
Active
Shelf Life Start
Date of Shipment
Tape Type
Medical
Shelf Life
36 Months
Adhesive
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 81°F (10°C ~ 27°C)
Backing, Carrier
Fabric
Base Product Number
Thickness
0.0055" (5.5 mils, 0.140mm)