1205SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-1205SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1205SQ-12(6)
Description
TAPE FILM AMBER 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Film Tape Acrylic Adhesive Amber 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Amber
Part Status
Active
Usage
Insulating, High Temperature
Tape Type
Film
Temperature Range
-40°F ~ 311°F (-40°C ~ 155°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyimide
Shelf Life
60 Months
Thickness
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Thickness - Adhesive
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)