Image for 0.25-5-RP45 is not available
0.25-5-RP45
DigiKey Part Number
0.25-5-RP45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0.25-5-RP45
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 1/4"X5YDS
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 0.25" (6.35mm) 1/4" X 15' (4.6m) 5 yds
Category
Width
0.25" (6.35mm) 1/4"
Manufacturer
3M (TC)
Length
15' (4.6m) 5 yds
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Temperature Range
200°F (93°C) Max
Part Status
Obsolete
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life
24 Months
Adhesive
Acrylic
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Backing, Carrier
Acrylic Foam
Base Product Number
Thickness
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)