PH1200A280 1,200 W DC/DC Converters
TDK-Lambda's converters are suitable for 380 VDC input distributed power systems using non-isolated AC/DC power supplies
Image of TDK Lambda's PH1200A280 1200W DC/DC ConvertersTDK-Lambda’s PH1200A280 full-brick DC/DC converters are rated at 1200 W and have an input of 200 VDC to 425 VDC. The modules deliver isolated, regulated 12 V, 24 V, 28 V, 36 V, and 48 V outputs. The converters are very, suitable for 380 VDC input distributed power systems using non-isolated AC/DC power supplies. Other applications include semiconductor fabrication, communication systems, test and measurement and custom power supplies utilizing a power module-based solution.
The PH1200A280 is packaged in the industry standard full brick footprint, measuring 116.8 mm in length, 61 mm wide and 12.7 mm high (4.6" x 2.0" x 0.5") enabling low profile designs. The modules can operate reliably in ambient temperatures from -40°C to 85°C and baseplate temperatures from -40°C up to +100°C. With efficiencies of up to 94% less internal waste heat is generated, simplifying cooling using either an optional heatsink or conduction into a cold plate.
Features
  • Wide range 200 VDC to 425 VDC input and -40% to +20% output adjustment
  • Up to 94% efficient
  • Compact full brick package (116.8 mm x 61 mm x 12.7 mm)
  • Up to +100°C rated baseplate temperature
  • Conduction-cooled via baseplate
  • Parallel function with internal O-Ring FET