XMK432B7222KY-TE 2000 V EIA 1812 MLCC
TAIYO YUDEN’s 2,000 V X7R MLCC is ideal for inverters and converters
TAIYO YUDEN’s XMK432B7222KY-TE features a 2000 V rating in an EIA 1812 package to allow for the reduction in board space requirements and to help with the mitigation of board flex and ringing effects. Nickel electrode material prevents migration and provides high reliability to help improve product lifetime and performance. TAIYO YUDEN MLCC monolithic structure provides higher reliability to help ensure robust performance.
Features
- Low ESR allows for superior noise absorption characteristics
- Monolithic structure delivers higher reliability
- Nickel electrode material prevents migration and provides high reliability
- Voltage: 2,000 V
- Package size: 1812/4532 EIA/JIS
- Temperature rating: X7R
- Capacitance: 2200 pF