BV1HB045EFJ-C High-Side Switch
Features
  • Built-in current sensing function
  • AEC-Q100 qualified (Note: Grade 1)
  • Built-in overcurrent protection (OCP) function
  • Built-in thermal shutdown (TSD) protection function
  • Built-in open load detection function
  • Built-in low-voltage output-off (UVLO) function
  • Built-in diagnostic output
  • Low on-resistance single N-channel MOSFET switch
Key Specifications
  • Power supply operating range 6 V to 28 V
  • On-resistance (Tj = +25°C) 45 mΩ (typ)
  • Overcurrent limit 21.0 A (min)
  • Standby current (Tj = +25°C) 0.5 µA (max)
  • Active clamp tolerance (Tj = +25°C) 130 mJ